Magnetická RX anténa podle PA3GZK


Protože mám ve svém QTH doma v Chomutově značné "městské QRM", rozhodl jsem se realizovat magnetickou anténu pro RX podle PA3GZK, popsanou na stránkách PA0FRI v článku "Active loop receiving antenna".
schema
Obr. 1 schema zapojení - použito podle původního pramenu


Při zajišťování materiálu nebyl problém, nakoupit Cu trubky průměru 15mm, ale narazil jsem na problém v České republice nakoupit mosazné šroubovací tlakové spojky na Cu potrubí T-kus 2x15 mm/ 20mm a plastový T-kus pro průměr 15mm (ten jsem koupil pro průměry 20mm a na utěsnění Cu trubek jsem vysoustružil redukce). Nakonec jsem vše vyřešil kombinací letovacích a šroubovacích armatůr.K těmto podmínkám jsem musel upravit konstrukci antény tak, aby bylo v budoucnu možné vyjmout a opravit zesilocač umístěný ve spodní části antény.Další obrázky ukazují moje řešení konstrukce..
Kryt zesilovače a konektor
Obr. 2 kryt zesilovače, konektor a napojení
na redukci T--spojky.

Na obr.3 je T-kus a do něj naletované trubky vlastní antény, spojení je provedeno pomocí 8 ks šroublů M2 umístěných na každé plošce osmihranu mosazné redukce pro průměr 20mm trubky krycí širokopásmový zesilovač.
T-kus a kryt zesilovače s konektorem
Obr. 4 Provedení spodní části antémy - přechod do krycí trubky zesilovače (průměr 20mm) a ve spodním konci konektor pro připojení k RX-u.Po definitivní montáži vnitřního vodiče, spojení se vstupem zesilovače a výstup zesilovače je propojen s konektorem pomocí koax. kabelu RG-174.
T spoj
Obr. 3 Vnitřní vodič je licna se silikonovou izolací vnější průměr 4 mm, ohřev pro letováíní je proveden ručním plynovým hořáčkem na plyn do zapalovačů s možností teploty až do 1300 °C.Letoval jsem trubičkovým cínem a použil jsem letovací "vodu" na nerezové oceli (75% ethylalkohol + 30% kyselina fosforečná).

detail horní části
Obr.5 Plastovéý T-kus v horní části.

zesilovač z hora
Obr. 6 Zesilovač z hora...

Zesilovač ze spodu
Obr. 7 Zesilovař ze strany čipu...


hotová anténa
Obr. 8 celková sestava hotové anrény

Proti vnikáni vody jsem pro jistotu některé spoje ošetřil samovulkanizační silokonovou bužírkou.

napáječ
Obr. 9 Obvod napájení

spodek
Obr. 10 Obvod napájení zespodu

Na ovládací skříňku jsem použil vodotěsnou elektroinstalační krabičku 87x87x43mm
Mezi konektorem napájení a obvodem je vložen páčkový vypínač.

napaječ v krabičce
Obr. 11 Provedení ovládací skříňky.

předek
Obr. 12 Předek ovládací skříňky.

zadek ovl.
Obr.13 Zadní část ovládací skříňky

Na propojení se vstupem Rx-u jsem použil kaxiální kabel 50 Ohm RG-174, napájení pomocí zdroje 9V/200mA. Lze použít i připojení k napájení TRX 13,8V.
Anténu jsem zatím odzkoušel v bytě, protože umístění mimo byt ještě vyžaduje nějaké další přípravy. Anténu jsem posuzoval pouze na poslech bez měření parametrů - nemám potřebné vybavení, ale i na poslech je zřejmá dobrá směrová účinnost a potlačení nežádoucích signálů a rušení je i na poslech znatelné. Řízení citlivosti pracuje spolehlivě v celém rozsahu krátkých vln.


Franta OK1AMF
V Chomutově dne 10.července 2016