Dvoupásmová "J" anténa pro 144 a 435MHz


Protože moje původní VKV anténa "bílé hůl MA6000" je dost dlouhá a těžká pro konzoli na které byla původně umístěna, rozhodl jsem se jí nahradit podstatně kratší a lehčí dvoupásmovou "J" anténou. Tyto antény jsou všeobecně známé a již byly mnohokráte v různých pramenech popsané. Inspirovala mně anténa podle VK5JST.
schéma
Obr.1 Rozměry

vingl
Obr.3 Základní konzola.

Autor článku na jednotlivé prvky použil Al tyčky, já jsem zvolil duralové trubičky průměr 10/1mm. Důležítý je speciální konektor SO239 se šroubem a dlouhou maticí. Dá se vyhledat na internetu pod názvem: SO239 STUD MOUNTviz. Obr2.
konektor
Obr.2 Konektor
Vnitřní závit odpovídá rozměru M9x1, opatřil jsem si závitníky a očko M9x1 (dodavatele lze najít na internetu), z mosazné tyčky průměr 9mm jsem zhotovil šroub M9x1 délky cca 50mm,který jsem použil na spojení konektoru s trubičkou,do spodku trubičky přizpůsobovacího prvku délky 475mm jsem vyřízl závit M9x1.
Základní konzola je z duralového úhelníku 40x35x4mm délky 150mm viz, Obr.3. Po zhotovení otvorů pro prvky a z boku v ose nezapomenout vyvrtat otvory podle rozteče a průměru třmenu použitého "žraloka" na připevnění ke stožáru, jsem přišrouboval konektor (izolační podložka je umístěna z vrchu aby vycentrovala středový šroub v otvoru průměr 12,7mm proti doteku s konzolou). Po dotažení jsem do matice našrouboval čep M9x1 na který jsem našrouboval přizpůsobovací prvek. Aby nemohlo dojít ke zlomení tohoto prvku (vnitřní závit dost zeslabí stěnu trubičky), tak jsem použil převlečnou duralovou trubičku průměr 12/1mm cca 100mm dlouhou na konci naříznutou, která je navlečena na zmíněném prvku a pevně stažena hadicovou sponou v dolní části v místě zeslabení.


spona
Obr.4 Převlečná trubička průměr 12mm s hadicovou sponou.

Na trubičkách zářičů jsem ve spodní časti vyřízl závity M10x1 v délce cca 12mm, pro upevnění jsem použil matice M10x1 ze starého vyřazeného lustru, kde tyto matice jsou běžně používány. Aby opět nedošlo ke zlomení těchto zářičů, do spodní části v místě upevnění na konzole jsem vtlačil čepy průměru 9x50mm a tím jsem vyplnil závitem zeslabenou část. Provedení je patrné z dalších obrázků.
spodek
Obr.5 pohled na uchycení prvků zespoda, barvou jsou ošetřeny spojová místa proti korozi a proti uvolnění. Třmen žraloka průměr 6mm se závity M6 má rozteč 60mm pro stožár do průměru 60mm.
vrch

Obr.6
Pohled zhora, barvou jsou ošetřena kontaktní místa a převlečná trubička na zářiči je ovinuta silikonovou samovulkanizační páskou přes sponu a navrchu proti vnikání vody. Všechny 3 prvky jsou stejnou samovulkanizační páskou zaslepeny v horních částech.
sestava
Obr.7 Umístění v nejvyšší části na anténní konzoli, cca 30m nad zemí. Připojení uzemnění je provedeno kablíkem 6mm2, napájení koaxiálem RG58 délky cca 12m. PSV je v celém pásmu 2m 1.0 na FM jsem bral převaděč OK0F,OK0K a DB0FIB, pásmem 70cm jsem se zatím nezabýval. Otázka pro ověření chování této antény je věcí času.



V Chomutově, říjen 2020 Franta OK1AMF



Flag Counter