ANT přepínač pro 3 TCVR"
Mám na stole tři transceivery - momentálně TS-590S, IC-756PROIII a FT-897.Pro připojení antény, nebo PA k jednotlivým přístrojům používám manuální anténí přepínač.
Abych ochránil vstupy RX nepoužitých přístrojů připojených k anténímu přepínači, sestavil jsem přpínač dle následujícího zapojení. Podstata je v uzemění nevyužitých vstupů od TCVR a vnitřní spoje s použitím koaxiálních kabelů k zamezení přenosu VF na vstupy RX nevyužitých přístrojů.
schema
Obr. 1 schema zapojení (klikni na obrázek pro zvětšení)
Na přepínač jsem použil Al krabičku z jakéhosi vojenského ANT přepínače o rozměrech 96x75x40mm (lze použít jakoukoliv podobnou krabičku, nebo si ji vlastnoručně zhotovit z Al plechu). V prvé řadě jsem odstranil vstupní konektor, který byl umístěn na zadní straně krabičky a odstranil jsem všechny původní spoje. Otvor po konektoru na zadní straně jsem zakryl z vnitřní strany skříňky kouskem slabého (cca 1mm)Al plechu, který jsem přišrouboval zapuštěnými šroubky M3. Původní ruské konektory jsem nahradil panelovými konektory SO239 se čtyřhrannou přírubou (3ks), z boku jsem vyvrtal otvor průměr 15,9mm, který jsem osadil panelovým konektorem SO 239SH s podložkou a maticí (1ks). Přepínač vyhovuje původní keramický 3x3 polohy jednodeskový (ve vojenských výprodejích, nebo radioamatérských bazarech se ještě občas vyskytují).
Na propojení konektorů s první sekcí přepínače jsem použil 50 Ohm koaxiální kabel RG58 průměr 6mm - (stínění je propojeno na obou koncích). Na propojení nepřipojených vstupů na zem jsou použity zbývající 2 sekce přepínače a propojky jsou z kousků koaxiálního kabelu 50 Ohm RG174 průměru 3mm. Podstata tohoto zapojení spočívá v tom, že konektory pro nevybrané zařízení jsou vždy uzemněny a všechny vnitřní spoje jsou stíněny a to mi dává jistotu, že na vstupy zrovna nepoužitých RX se i při 100W výkonu vybraného TCVR se nenaindukuje nepřiměřená velikost VF napětí.
vnitřek
Obr. 2 Pohled do vnitřku krabičky hotového přepínače.
Tento článek je ukázkou možného řešení, jak za pár korun získat kvalitní přepínač pro výběr výstupu až ze tří přístrojů.
V Chomutově, srpen 2012                                                                                           Franta Schmid OK1AMF