Kabel mikrofonu HEIL (GOLDLINE GM-4) pro FT-897D


K TRX IC-756PROIII používám mikrofon HEIL GOLDLINE s původním kabelem, jehož konektor nelze použít pro YAESU FT-897D, který jsem doposud používal s původním ručním mikrofonem MH-31. Originální kabely pro HEIL mikrofony jsou neúměrně drahé (v GES asi za 870.-Kč), nebo nejsou k dostání vůbec. Protože jsem pořídil kabel k tomuto mikrofonu pro FT-897D za cca 63,-Kč, popis uvádím zde.
schema
Obr. 1 schema zapojení
Použité součástky jsou zřejmé z obr.1, kde jsou uvedena i objednací čísla součástek v E-šopu GES. Kabel je cca 0,6m ze starého stíněného sériového kabelu pro PC (9 žil+ stínění). Tento kablík jsem použil proto, že síla jednotlivých žil včetně izolace je 0,9mm, což plně vyhovuje pro instalaci do (X1) - plochého osmi násobného mikrofonního konektoru k FT-897D(dal by se použít i jiný stíněný kablík s pěti vodiči + stínění). Jedinou překážkou jsou "krimpovací" kleště na upevnění kabelu do plochého konektoru X1 (8P/RJ-45) - zde by mohl vypomoci technik v servisu PC prodejny, pokud se nevyplatí vybavit tímto nástrojem vlastní hamovnu. Pozor na umístění holé licny stínění, musí být na pinu č.7!
Pozn:
Kablíky z pinů 1,2,3 a 8 konektoru X1 nejsou na druhém konci použity. Před instalací konektoru X2 jsem na kabel navlékl 5 ferritových toroidů z vadných úsporných žárovek a zajistil jsem je kouskem smršťovací bužírky. Konektor jack female slouží pro připojení PTT šlapky a protože by byl problém s jeho připojením v konektoru X1, je připojen samostatným stíněným vodičem na 2 vodiče ze strany mikrofonního konektoru X2 (jeho připojení je provedeno pod krytkou X1 a proti vytažení je zajištěn dvěmi stahovacími páskami).
hotovo
Obr. 2 Hotový kablík a mikrofon
Výsledek
Obr. 3 výsledekV Chomutově, červen 2011                                                                                           Franta Schmid OK1AMF

Uvedeno pro inspiraci, jak řešit připojení jiného mikrofonu k FT-897D a ušetřit zbytečné náklady.